Responsywność

Tablica z protokołem httpObecnie rzadko można spotkać osobę, która nie posiada smartfona. Stały się one tak popularne i mają na nas tak wielki wpływ, że z powodzeniem zastąpiły dotychczasowe telefony komórkowe. Ludzie używają ich głownie do surfowania po Internecie, dlatego ważne, by strony mobilne były przystosowane do ekranów smartfonów. Przeciętny ekran smartfona waha się od 4 do 5 cali, przeciętny monitor ma około 21 cali. Różnica jest duża, zatem mobilna strona www też musi się różnić.

Obecnie powstają strony mobilne, które w zależności od rozmiaru ekranu urządzenia wyświetlającego zmieniają sposób wyświetlania zawartości. Strony przystosowane do różnych ekranów nazywa się stronami responsywnymi, a proces projektowania takich stron to w języku angielskim responsive web design, w skrócie RWD. Obecnie jest to podstawa w projektowaniu stron. Strona nieresponsywna staje się mniej użyteczna dla użytkowników korzystających ze smartfonów i tabletów.

Jak sprawdzić czy twoja strona jest responsywna? To proste. Wystarczy znaleźć w Internecie test. Taki test polega na wpisaniu w zaznaczone pole adresu strony, którą chcemy sprawdzić. Po wpisaniu adresu klikamy ok i po chwili pojawią nam się trzy urządzenia: monitor, tablet i smartfon. Na każdym załaduje się strona, której adres wskazaliśmy wcześniej. Jeśli mobilna strona internetowa (przykładowy rwd test na rwdtest.pl) jest responsywna to jej zawartość dostosuje się do ekranu, a jeśli nie jest to zobaczymy tylko kawałek oryginalnej strony z uciętą w pewnym momencie treścią.

Jeśli sami projektujemy strony to pamiętajmy o responsywności, a jeśli macie już stronę, ale chcecie sprawić, by była responsywna to znajdźcie programistę, który zrobi to za was. Tak czy inaczej pamiętajcie, że responsywna strona www to teraz standard.